SVJETSKO PRVENSTVO 2022

Ekvador pobijedio u prvoj utakmici na Mundijalu, Katar ispisao negativnu historiju

Katar je prvi domaćin koji je izgubio na premijernom meču Svjetskog prvenstva

Slavlje Ekvadoraca nakon gola Valensije. Anadolija

Piše: E. Ć.

20.11.2022

Fudbalska reprezentacija Ekvadora pobijedila je selekciju Katara na otvaranju Svjetskog prvenstva sa 2:0. Domaća selekcija je tako ispisala negativnu historiju, jer je postala prvi domaćin koji je na premijernom meču zabilježila poraz.

Prvo uzbuđenje viđeno je u 3. minuti kada je pogodio Ener Valensija (Enner Valencia), ali slavlje Ekvadoraca pokvario je sudija Danijele Orsato koji je gol poništio nakon konsultacija s VAR-om.

No, 13 minuta kasnije Valensija donosi prednost svom timu. Prvo je izborio penal nakon što je predriblao domaćeg golmana, da bi ga onda sigurno i realizirao.

Isti igrač je pogodio i u 31. minuti, te na najbolji način otvorio nastup na Mundijalu. Inače, Valensija je prvi Ekvadorac koji se upisivao u strijelce na četiri izdanja svjetskih prvenstava.

U ovoj grupi su još selekcije Nizozemske i Senegal.

90' - Kraj!

90' - Pet minuta sudijske nadoknade.

86' - Sjajna prilika za Katar! Duga lopta iz zadnje linije, Muntari koristi uspavanost odbrane Ekvadora, šutira, ali lopta ide preko gola.

80' - Bez pravih uzbuđenja u drugom dijelu, Ekvador rutinski čuva prednost.

78' - Sarmiento je upropastio dobru akciju Ekvadora, jer se aktivirao iz nedozvoljene pozicije.

76' - Valensija je izašao iz igre, a umjesto njega će posljednjih 15ak minuta odigrati Cifuente.

75' - Problem za Ekvadorce! Dvostruki strijelac Ener Valensija ne može nastaviti s igrom, zbog povrede će napustiti teren.

74' - Afif je sada zaprijetio, ali pokušaj igrača Katara ide daleko preko gola.

69' - Mijenja i selektor Katara. Muntari mijenja Almoeza, a Vad će u igri umjesto Alhaidosa.

68' - Izmjena kod Ekvadora, Sarmiento mijenja Ibaru.

62' - Šansa za Katar, glavom je zaprijetio Pedro Migel, ali nema opasnosti po gol Ekvadora.

60' - Presiado se žali na povredu, nakon što je uklizao, napravio je bolnu grimasu. Ukazuje mu se pomoć trenutno.

56' - Mendez je dobio žuti karton kod gostiju.

55' - Odlična prilika za Ekvador! Ibara se namjestio na svoju desnu nogu, dobro šutirao, ali istakao se golman domaćih sjajnom intervencijom.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme!

Scene sa prve utakmice Mundijala. Twitter / FIFA

45' - Kraj prvog poluvremena, Ekvador vodi sa 2:0.

45+5' - Najbolja prilika za Katar! Nije se proslavio Almoez.

45' - Orsato je pokazao da će se u prvom poluvremenu igrati još pet minuta sudijske nadoknade.

43' - Valensija ima problema sa povredom nakon što je pretrpio prekršaj.

36' - Grub prekršaj nad dvostrukim strijelcem za Ekvador. Startovao je Karim na njega, zbog čega je dobio žuti karton.

31' - GOOOOOOOOL! Nakon centaršute Kaiseda ponovo pogađa Ener Valensija. Kapiten Ekvadoraca je noćna mora za domaće, Ekvador vodi sa 2:0!

29' - Prvi žuti karton za Ekvador, dobio ga je Kaisedo.

28' - Duge lopte iz zadnje linije Ekvadora prave problem Kataranima. Sada je nakon smušene reakcije odbrane domaćih lopta došla do Ibare, koji loše šutira.

27' - Domaćin bez prave prilike do sada, Ekvadorci kontrolišu utakmicu na Al Bajt stadionu.

23' - Inače, Valensija je pogotkom u 16. minuti ušao u historiju, osim kao strijelac prvog gola u Kataru, i kao prvi Ekvadorac koji je dao četiri pogotka na svjetskim prvenstvima.

Trenutak kada je katarski golman Al Šib srušio Valensiju i skrivio penal. FIFA

22' - Almoez je dobio žuti karton nakon prekršaja na sredini terena, ovo je druga javna opomena za igrače Katara.

17' - Valensija je poslao loptu u jednu, a golmana Katara u drugu stranu.

16' - GOOOOOOOOOOOOL! Ekvador vodi, Ener Valensija je realizovao jedanaesterac i ušao u historiju kao strijelac prvog pogotka na Mundijalu u Kataru!

15' - Penal za Ekvador! Golman Al Šib je srušio Valensiju, a Orsato je pokazao na bijelu tačku. Žuti karton za golmana Katara.

10' - Ponovljeni snimak pokazuje da je Estrada bio u ofsajd poziciji, zbog čega je poništen gol Ekvadora.

9' - Ekvadorci od starta bolji rival.

4' - OFSAJD! Orsato je nakon konsultacija s VAR-om poništio pogodak.

3' - Golman domaćih Al Šib je pogriješio, a Tores je proslijedio loptu do Valensije koji je šalje u mrežu.

3' - GOOOOOOOOOL! Ekvador vodi od 3. minute, a prvi gol na Mundijalu postigao je Ener Valensija!

1' - Počela je prva utakmica na Svjetskom prvenstvu u Kataru!

16:55 - Intoniranje himni, prvo Ekvadora, a onda i Katara.

16:50 - Čast da dijeli pravdu na prvoj utakmici dobio je italijanski sudija Daniele Orsato.

Zanimljivo da domaćini svjetskih prvenstava nikada nisu izgubili utakmicu na otvorenju.

Katar će susret odigrati u sljedećem sastavu: Al Šib, Al Ravi, Kuki, Hasan, Pedro Migel, Hatem, Budijaf, Al Hajdos, Homam Ahmed, Almoez Ali i Akram Afif.

Ekvador će utakmicu početi sa Galindezom, Preciadom, Toresom, Hnkapijem, Estupinijanom, Ibarom, Mendezom, Moises Kaisedom, Platom, Estradom i Enerom Valensijom.

Valensija: Prva zvijezda Ekvadora. FIFA

Spektakularnom ceremonijom na stadionu Al Bajt svečano je otvoreno 22. izdanje Svjetskog prvenstva u fudbalu. Katar je za organizaciju Mundijala potrošio čak 200 milijardi dolara i potrudio se da sve bude na visokom nivou.

Prvu utakmicu na najvećoj fudbalskoj smotri svijeta odigrat će zemlja domaćina Katara i selekcija Ekvador. Susret se igra od 17:00 sati, a stigli su i početni sastavi.

Ekvadorci najviše nade polažu u napadača Enera Valensiju koji je za reprezentaciju do sada postigao 35 golova i najbolji je strijelac ove južnoameričke reprezentacije svih vremena.

Spada i među najbolje južnoameričke strijelce ikada - više golova od njega postigli su Lionel Mesi (Messi, 95), Pele (77), Nejmar (Neymar, 75), Luis Suarez (68), Aleksis Sančez (Alexis Sanchez, 49), Paolo Gerero (Guerrero 38), Salomon Rondon (37), a 35 pogodaka postigao je Radamel Falkao (Falcao) za Kolumbiju.

Ove sezone je za svoj Fenerbahče dao 15 pogodaka na 22 utakmice.